Posílení růstu ve skleníku

Zvyšování produktivity a kvality ve sklenících pomocí oxidu uhličitého

Skleníková zařízení umožňují pěstitelům pěstovat rostliny po celý rok a uspokojit poptávku spotřebitelů po mimosezónním ovoci a zelenině a hledat způsoby, jak zvýšit výnosy ze sklizní a podporovat zisky pro jednotlivé plodiny.

Jedním z nejúčinnějších způsobů, jak toho dosáhnout, je obohatit skleníkovou atmosféru čistým oxidem uhličitým, protože tento plyn – spolu se světlem a vodou – je nezbytný pro růst rostlin.

Urychlené a stejnoměrné dozrávání

S ovládáním BANARG®

Dnešní trh požaduje jen rajčata mající neuvěřitelně vysoký estetický standard. Do regálů supermarketů se dostanou jen ty nejlépe vypadající produkty. Pokud rajčata nedozrají ve správný čas, nemohou být prodána – což vytváří plýtvání a zbytečné náklady pro producenty. Stručně řečeno, producenti rajčat se musí ujistit, že jejich produkce je v perfektním stavu ve správný čas. To může být výzva, zejména v chladnějším podnebí ke konci vegetačního období, kdy se dny zkracují a slunce ztrácí svou intenzitu. Za těchto podmínek zrání trvá déle a v určitém okamžiku se úplně zastaví. Používání chemikálií, jako je ethefon, ke zrání rajčat ve sklenících je spotřebiteli buď zakázáno, nebo odmítnuto, protože mohou zanechat zbytky na produktech. Přirozené procesy zrání vyžadují na konci sezóny dodatečné vytápění a osvětlení, což může být velmi nákladné. Společnost Linde vyvinula řešení, které podporuje skleníkové zrání bez použití chemikálií a umožňuje producentům vytěžit maximum z jejich posledních sklizní.

Co je BANARG? ®

BANARG® Control ® je mobilní dávkovací zařízení určené pro použití ve sklenících ke zrání rajčat před jejich sklizní. Může být instalován ve všech typech skleníků používaných k pěstování rajčat. Tento snadno použitelný systém přivádí do skleníků na míru vyrobenou bezpečnou plynnou směs BANARG ®, což umožňuje její pečlivou kontrolu a zacílení na určité oblasti, aby bylo zajištěno, že produkty dozrávají přesně tehdy, když je potřeba. Bezpečný, všestranný plyn Plynná směs BANARG obsahuje 96 procent dusíku a 4 procenta ethylenu. Ethylen je rostlinný hormon, který stimuluje růst a zrání rostlin. Je klasifikován jako přípravek na ochranu rostlin, a proto musí být povolen pro použití v Evropě v souladu s evropským nařízením 1107/2009. Řešení BANARG od Linde bylo schváleno pro zrání rajčat ve Švýcarsku, Belgii, České republice a Slovenské republice.

BANARG Control

Toto vše v jednom řešení se skládá ze dvou nezávislých bezdrátových ethylenových senzorů. Tyto senzory odesílají data do měřicí sady BANARG Control, která je přímo připojena ke svazku plynů obsahujícímu směs BANARG. Pokud koncentrace ethylenu ve skleníku klesne pod určitou přednastavenou úroveň, měřicí souprava otevře plynový ventil a po dosažení cílové koncentrace jej opět uzavře.

Systém je dodáván se sedmipalcovým dotykovým displejem, který zobrazuje úroveň koncentrace ethylenu a přívod plynu. Senzory jsou umístěny ve sklenících mezi rostlinami rajčat, kde měří koncentrace ethylenu až na ppm (0-10 ppm). Bezdrátově přenášejí údaje o koncentraci ethylenu na vzdálenost až 150 metrů do měřicí sady. Dvě nezávislé regulační smyčky umožňují monitorovat a kontrolovat hladinu plynu ve dvou různých sklenících současně. Celý systém je navržen pro snadnou instalaci a údržbu. Dodává se také s časovačem, takže operátor může naprogramovat časy spuštění a zastavení, a funkcí záznamu dat (až 100 milionů datových sad lze uložit na externí kartu DS pro sledovatelnost).

Výhody

  • Rychlá a snadná instalace
  • Snadná výměna senzorů s nenáročnou údržbou
  • Snadné ovládání s dotykovým displejem a časovačem
  • Schopnost spravovat dva skleníky současně – bez ohledu na velikost
  • Sledovatelnost pro provozovatele skleníku

Pro oblast Čech  

Ing. Petr Ťopka  

e-mail:petr.topka@linde.com  

Tel:+420 731 608 791

Pro oblast Moravy a Slovenska 

Ing. Zbyněk Šturma 

e-mail:zbynek.sturma@linde.com 

Tel:+420 731 608 783

Máte dotaz pro naše odborníky?