Chlazení potravin

Potřeba chlazení se v jednotlivých aplikacích výrazně liší. Abychom zajistili co nejlepší přizpůsobení vašemu individuálnímu výrobnímu procesu, vyvinuli jsme celou řadu dávkovacích systémů a zařízení, která přinášejí výhody pro životní prostředí i kvalitativní výhody plynných, kapalných a pevných (suchý led) kryogenních chladicích prostředků pro stacionární a mobilní aplikace.

Detail shot of ACCU-CHILL Bottom injection chilling system.

ACCU-CHILL® BI

Systémy se spodním vstřikováním

Společnost Linde má in-line chladicí systém s názvem ACCU-CHILL ® BI. Tento systém se instaluje na mixéry, směšovače, tumbléry nebo dávkovací nádoby za účelem snížení teploty potravin.

Zařízení ACCU-CHILL ® BI společnosti Linde, lépe označované jako „spodní vstřikování“, snižuje teplotu pevných nebo kapalných potravinářských výrobků vstřikováním kapalných kryogenů v podobě oxidu uhličitého (LIC) nebo dusíku (LIN) do míchací nebo skladovací nádoby. Kryogen je regulován měřením několika parametrů, jako je viskozita výrobku, teplota a čas k dosažení požadované teploty nebo viskozity výrobku.

Například zákazníci z masného průmyslu použijí zařízení ACCU-CHILL ® „spodní vstřikování “ k dosažení přesné regulace teploty výrobků, jako je mleté hovězí a kuřecí maso, za účelem formování hamburgerů nebo nuget.

Noodles wirh red sauce (tomato), close-up

ACCU-CHILL® SC

V potravinářském průmyslu představuje chlazení horkých tekutých produktů, jako jsou omáčky, polévky nebo „pastovité“ výrobky s vysokou viskozitou, řadu problémů. Výrobci musejí omáčky rychle ochlazovat, aby se minimalizoval bakteriální růst, zvýšila trvanlivost a eliminovaly se úzké profily ve výrobě.

Je proto velmi důležité snížit teplotu co nejrychleji, aby se snížilo riziko zkázy potravin a udržovala se kvalita výrobku. Systém ACCU-CHILL ® SC od společnosti Linde využívá naši patentovanou technologii kontinuálního kryogenního injektoru s aplikací extrémně studeného kapalného dusíku (LIN) přímo do speciálně navržené tubulární směšovací komory. Nízká teplota LIN (-196 °C) účinně přenáší chlad do omáčky, aniž by došlo k jejím zmražení nebo porušení kvality.

Loaf of bread

ACCU-CHILL® IC

V pekárenském průmyslu je nutné řídit konzistentní teploty těsta, aby bylo dosaženo kvalitních hotových výrobků. Pekaři po léta používali vodu, led nebo nádoby s chlazeným pláštěm ke snižování teplot těsta. Všechny tyto metody mají omezení a mohou zpomalit proces chlazení. 

ACCU-CHILL ® IC, systém chlazení přísad, vstřikujte kryogeny přímo do mouky nebo jiných suchých přísad v pneumatickém přenosovém systému, který přepravuje mouku ze skladovacího sila do míchaček těsta.  Přesná regulace teploty, rychlé snižování teploty a konzistentnost mezi jednotlivými šaržemi vedou ke kvalitě produktu a snižují riziko kontaminace potravin.

Snow, Close up.

Snow Horns – vysněžovací trysky

Vysněžovací trysky (Snow Horns) oxidu uhličitého společnosti Linde představují jednoduchou a nákladově efektivní metodu pro přesné řízení teplotních podmínek ve vašich chladicích provozech.

Snow Horns se snadno přizpůsobí většině stávajících chladicích systémů.  Společnost Linde vyvinula Snow Horns s nízkou a vysokou rychlostí tak, aby vyhovovaly většině nejběžnějších aplikací.

Unikátní, 3,75 vysokorychlostní Snow Horn s izolovaným tělem z nerezové oceli je navržen s prstencovou podchlazovací komorou a přináší bezkonkurenční účinnost při konverzi kapalného oxidu uhličitého na sníh. V mnoha případech se používá k výrobě sněhu do uzavřených nádob nebo mixérů.

Nízkorychlostní řada Snow Horns Low Velocity Snow Horn (LVSH) přichází v provedení o průměru 7 palců i 3,5 palce a je vyrobena z eloxovaného hliníku nebo nerezové oceli. Tento Snow Horn je navržen tak, aby poskytoval vysněžování CO2 o nízké rychlosti pro umístění v otevřených nádobách, aniž by došlo k rozptýlení sněhu mimo nádobu jako při použití vysokorychlostního Snow Hornu.

Klíčovými výhodami jsou:

    Snadné přizpůsobení většině míchacích zařízení
    Provedení s vysokou a nízkou rychlostí
    Vysoká kapacita chlazení v malém balení
    Nízké investiční náklady
    Jednoduchá instalace a snadné použití
    Přesná regulace teploty ve spojení s ovládacím panelem chlazení od společnosti Linde

Accu-Chill™ Combo Chiller –  Chlazení  masa v boxech

Přesně plní velké transportní a skladovací boxy masem a prosypává je sněhem suchého ledu (CO2) 

Patentovaný způsob rovnoměrného rozložení masa a sněhu umožňuje přesné řízení teploty. 

Díky použití sněhu CO2, který má velký povrch, dochází k rychlému zchlazení, to je žádoucí pro bezpečnost výrobku. 

Eliminuje manuální prohazování masa suchým ledem dramaticky zlepšuje kvalitu masa, díky rychlému a přesnému zachlazení 

Využívá se především při zachlazování drůbežích částí, ale i při zpracování vepřového.


Více informací najdete v našem technickém listě a ve videu.

Technický list

Video

Dry Ice pellets P9Q1957, ICEBITZZZ

Peletizéry: Výroba Suchého ledu přímo na místě použití

Společnost Linde nabízí nákladově efektivní řešení pro výrobu suchého ledu nebo sněhu z oxidu uhličitého přímo na místě.

Společnost Linde má technologii, která uživateli suchého ledu umožňuje vyrábět suchý led přímo v místě použití. Můžeme vyvinout řešení pro suchý led „dle požadavku“ s volitelnou regenerační jednotkou, která recykluje plyn ze systému výroby suchého ledu zpět do kapaliny pro opětovné použití. Tato vlastnost snižuje typické ztráty suchého ledu, které se vyskytují u alternativních produktů.

Výroba suchého ledu na místě poskytuje:

    Pelety suchého ledu v jakémkoli průměru od 1,7 mm (1/16"") do 16 mm (5/8"")
    Dostupnost a flexibilitu tak, jak potřebujete
    Nižší celkové náklady na suchý led
    Nižší sublimační ztráty
    Minimalizované riziko vyčerpání zásob.

Turkey meat in package

Systémy Dri-Pack®

Chladicí systém Dri-Pack společnosti Linde je řešením pro zpracovatele, kteří potřebují okamžité a přesné chlazení potravin podléhajících rychlé zkáze přímo v přepravním balení.

Systém Dri-Pack společnosti Linde je navržen tak, aby automaticky dodával předem stanovené množství sněhu z oxidu uhličitého velmi jemnou rychlostí do boxů s masnými výrobky nebo se zbožím podléhajícím rychlé zkáze. Systém Dri-Pack lze na balicích linkách s přepravním pásem ovládat automaticky nebo ručně. Tato chladicí technologie nabízí způsob pro přidání přenosného chladicího média, suchého ledu, který zajistí nezávadnost a kvalitu potravin a zvýší schopnost zákazníka udržovat prodloužený teplotní řetězec.

Klíčovými výhodami jsou:

    Okamžité chlazení
    Vyšší výtěžnost produktu
    Přesné umístění oxidu uhličitého do otevřených boxů
    Snadno se přizpůsobí většině přepravních linek
    Jednoduché ovládání
    Nižší náklady na pracovní sílu

A FROSTCRUISE branded LINDE In-Transit Refrigeration Truck using Liquid Nitrogen (LIN)

FROSTCRUISE®: Chlazení během přepravy
Chladicí řetězec pod kontrolou pomocí ekologicky šetrného, nízkohlukového a nenáročného řešení kryogenního chlazení

Náš nepřímý kryogenní chladicí systém FROSTCRUISE® jsme vyvinuli, abychom vyhověli technickým, nákladovým a environmentálním tlakům, kterým dnes přepravní průmysl čelí. Systém FROSTCRUISE je efektivní, ekonomickou kryogenní náhradou za mechanické chladicí jednotky poháněné dieselovým motorem. Mechanické jednotky mají nejen vysokou uhlíkovou ekologickou stopu v důsledku spotřeby nafty, jsou také relativně hlučné, drahé na údržbu a závislé na potenciálně škodlivých chladivech.

Systém FROSTCRUISE tyto environmentální problémy překonává použitím kapalného dusíku (LIN) jako chladiva. LIN je skladován při teplotě -196 °C v izolované nádrži v systému. Je veden trubkou přes tepelný výměník s velkou povrchovou plochou, aby se uvolnila jeho chladicí síla. To způsobuje odpařování kapalného dusíku a vysokorychlostní ventilátory cirkulují studený vzduch kolem kontejneru nákladního vozu.

Stručné shrnutí
• Rychlý chladicí výkon s extrémně stabilní regulací teploty
• Snížená uhlíková ekologická stopa díky úsporám nafty
• Odstranění nebezpečných chladiv (např. R404A)
• Provedení s nízkou hlučností pro snadné dodávky v noci nebo do obytných oblastí
• Delší životnost ve srovnání s mechanickými řešeními
• Efektivita nákladů díky snadnému servisu a údržbě
• Snížení prostojů – pohyblivé části zredukovány na jediný ventilátor
• Potenciál pro budování image prostřednictvím aktivní podpory udržitelnějších možností dopravy.

Dokumenty ke stažení

Pro oblast Čech  

Ing. Petr Ťopka  

e-mail:petr.topka@linde.com  

Tel:+420 731 608 791

Pro oblast Moravy a Slovenska 

Ing. Zbyněk Šturma 

e-mail:zbynek.sturma@linde.com 

Tel:+420 731 608 783

Máte dotaz pro naše odborníky?