Umělá inteligence a digitální optimalizace v praxi už dávno není sci-fi.

Dálkové řízení výroby pod taktovkou ROC centra v Ropici zařazuje vyšší rychlost a hledá posily do svého týmu.

Společnost Linde, která je světovou jedničkou ve výrobě technických plynů, se v oblasti zavádění automatizace, digitalizace a dnes již umělé inteligence do výroby vypracovala během pár let mezi světovou špičku. Během několika let totiž vytvořila po celém světě řadu specializovaných center, které využívají všechny tyto technologie při dálkovém řízení výrobních procesů. Linde dnes patří mezi průkopníky při zavádění unikátních řešení v oblastech efektivních technologií, které šetří nejen náklady, ale také usnadňují život koncovým spotřebitelům. To dokazuje i letošní vítězství v Průmyslu 4.0 za projekt PlantWatch realizovaný právě v Ropici.  

Společnost Lidne Gas rozšiřuje své řady v týmu odborníků

Hledáte-li dlouhodobě perspektivní zaměstnání v moderním prostředí globální a stabilní firmy, nemusíte se ohlížet pouze za jmény jako Google, Tesla, Amazon či Facebook. Můžete se přidat a pracovat po boku špičkových odborníků v oboru a být součástí týmu v Remote Operation Centru (ROC). Budete se tak moci podílet v praxi na dalším vývoji centra a pomáhat mu v dalším růstu v těchto oblastech:
  - IT a zajištění kybernetické bezpečnosti a správa prvků globální technologické sítě
  - programování řídicích systémů
  - vývoj softwaru pro integraci, zpracování a vizualizaci dat
  - datová analýza pro komplexní zpracování procesních dat
  - programování modelů a kontrola prediktivního řízení
  - dálkové řízení výroby
  - optimalizace efektivity procesu výroby

Konkrétní pozice, které Linde nabízí naleznete zde. Předpokladem pro všechny uvedené pozice je schopnost komunikace v anglickém jazyce na úrovni B1, technické myšlení a proaktivní přístup k řešení problémů. Stanete se součástí týmu se zázemím silné, stabilní a globální firmy nejen s moderními technologiemi, ale také s atraktivními benefity.

Mezinárodní ROC centrum v Ropici

V Ropici je automatizace, digitalizace a umělá inteligence součástí výroby technických plynů. Detekce abnormalit ve výrobním procesu pomocí strojového učení, optimalizace provozu skrze datovou analýzu, implementace automatického, prediktivního systému řízení výroby, to vše a mnohem více jsou aktivity, kterými se firma Linde momentálně zabývá. V Linde byla ROC původně zakládána jako centra dálkového řízení výroby. V roce 2009 jedno takové vzniklo i v severomoravské obci Ropice. Do roku 2022 se z něj postupně stalo jedno z nejvýznamnějších ROC center v celém globálním Linde plc, jehož úlohou už zdaleka není jen dálkové řízení výroby. Dnes je jedním z hlavních center z celkových dvanácti celosvětových ROC, což potvrzuje i jeho statut formálního assessment mentora. Jeho hlavní činností je řízení a správa necelé stovky menších i větších výrobních zařízení, rozmístěných v regionu tvořeného východní Evropou, Blízkým východem, Ruskem či severní Afrikou, jejichž celkový designový příkon činí úctyhodných 550 megawattů (přibližně 7 % celkové spotřeby ČR). ROC Ropice díky tomu trvale roste a její růst si žádá i vysoce specializované týmy kvalifikovaných pracovníků.

Když se spojí generace odborníků, kolo inovací se nepřestane točit  

Pracovní tým, který dnes čítá celkem kolem 80 inženýrů a specialistů, zpracovává, kontroluje a vyhodnocuje kompletní data výrobních závodů v uvedených zemích a oblastech. Na jejich základě vytváří nástroje a matematické modelování a prediktivní řízení výroby, pomocí strojového učení získává detailní informace o odchylkách a abnormalitách od žádaného stavu a v konečném výsledku nastavuje optimální parametry výrobního procesu podle požadavků zákazníků. Zároveň má centrum na starosti správu a zabezpečení virtuální sítě, programování řídích systémů, vývoj SW aplikací, vizualizaci dat a výsledků. To vše akceleruje jeho další vývoj. Jak již bylo řečeno s rostoucím počtem spravovaných zařízení rostou i požadavky na týmy v rámci ROC.  Do ROC centra v Ropici proto momentálně hledáme nové kolegy, kteří dokážou tento růst podpořit svým aktivním přístupem k řešení problémů, komunikativností a ochotou učit se novým věcem. Současnou skladbu zaměstnanců tvoří z poloviny operátoři a druhou půlku tvoří takzvaný inženýring. Inženýring se věnuje primárně vlastnímu řízení a operátoři zase „servisují“ kolem 30 kyslíkáren (ASUs), 60 malých jednotek (ECOVARů), 6 CO2 a 8 H2/NH3 zařízení jež jsou integrovány do infrastruktury ROC.

Z ČR řídíme i ASU v rumunském Galati, vzdálené přes tisíc kilometrů

Investice, rozvoj a inovace 

V současnosti čeká ROC v Ropicích další významná změna. Vlivem spojení Linde s Praxair, vytvoření nového regionu REE a nových akvizic především v Kazachstánu, by během dvou až tří let mělo dojít k nárůstu ROC až o 50 %. To si v případě centra v Ropici vyžádá investici na rozšíření kapacity budovy centra a do roku 2023 nutnost přijmout další zaměstnance a instalovat 145 integrovaných výrobních jednotek (z toho ~90 ECOVARů). Pro zajímavost: součet elektrického příkonu integrovaných zařízení by se měl v roce 2023 pohybovat kolem 670 MW, což odpovídá zhruba 8,4 miliardy Kč variabilních nákladů za rok.


Box:
ROC v číslech:
Počet zaměstnanců: 77
Počet řízených ASU: 33
Celkový příkon řízených ASU: 465 MW
Finanční vliv přepočteného příkonu řízených ASU: 6 miliard CZK/rok
Celkový počet signálů v iHistorianu spravovaných z ROC: 157 tisíc
Nejvzdálenější řízené ASU: Temirtau, KZ, 3 800 km
Přínos ROC ke zvýšení efektivity výroby v roce 2021: 5 mio USD